Gaasiääs

Gaasiääs, see on hea asi 🙂

Oma sepikojaehitust ma alustasingi gaasiääsist. Esimene ääs sai tehtud võimalikult lihtsalt, sest ei olnud selleks erilisi vahendeid aga valmis ta sai ja toimis.

Põhiosad siis korpus, isolatsioon, põleti/põletid, voolik, reduktor ja gaasiballoon.

  1. Korpus võib siis olla milline iganes, piirajateks ongi soovid ja võimalused. Kõige populaarsem on siis mingi balloon alatest 20 liirtist.
  2. Isolatsiooniks on kõige mõistlikum kasutada keraamilist villa paksusega 50mm, Ääsi põhja on mõistlik villa kaitseks panna shamottkivi enamvähem 2cm paksusega.
  3. Põleti on nüüd asja juures ehk kõige keerukam osa. Aga selleks saab kasutada santehnikas kasutatavid detaile. Põleti korpuseks ca 20cm pikkune mõlemast otsast keermestatud kolmveerand tolline toru, ühte otsa must muhv ja teise üleminek kolmveerand/poolteist tolli. Ülemineku sisse tuleb ehitada 3/8 tollistest messingfittingutest gaasi pealevool koos MIG keevitusest pärineva 0,8mm traadijuhikuga. Ning lisaks on veel vaja ka õhuvoolu regulleerimiseks olemineku suuremasse otsa liigutatavat klappi, gaasi kuulkraani ning üleminekut voolikule.
  4. Voolikuks on tavaline majapidamisgaasi voolik.
  5. Reduktoriks ei sobi tavaline gaasipliidi reduktor, kuna see ei võimalda vajalikku gaasi survet ega ka ei ole tal vajaminevat jõudlust. Reduktor peab olema reguleeritav ja manomeetriga. Soovittatav rõhk on kuni 4bar
  6. Gaasina võib kasutada tavalist majapidamisgaasi aga suurema temperatuuri annab puhas propaan.